Ekologické balení nejen vánočních dárků - tipy a inspirace

V tomto článku bych Vás ráda inspirovala k šetrnějšímu balení dárků. Ať už jich máte pod stromečkem haldu nebo pár kousků, jejich balení můžete dělat šetrnějším způsobem vůči životnímu prostředí i Vaší peněžence. Kupujeme totiž velké množství balících papírů a ozdob na dárky, které jsou často s příměsí plastu. Plýtváme tak oběma zdroji. Navíc kompozitní materiály jsou složité pro recyklaci. 

Zná to snad každý. Dárky přepychově zabalíme do luxusních papírů a v řádech několika minut se z nich kolem stromečku vytvoří hromada zbytečného odpadu. Přestože je pak recyklujeme, uvědomme si, že k výrobě těchto papírů a ozdob, bylo použito značné množství zdrojů a zbytečně tak přišly vniveč.

Zkuste to letos jinak 🙂 Rozhlédněte se doma kolem sebe a využijte věci co máte po ruce k nápaditému zabalení dárku. Podívejte se také na odpad jako na zdroj. Schovávejte si během roku zajímavé stužky, pytlíčky, krabičky, papíry které se k Vám dostanou a použijte je k zabalení dárečků. Pojďme na to! 🙂

Furoshiki

Furoshiki pochází z Japonska. Je to krásný, nápaditý způsob balení dárků a nošení věcí v látce. Tímto způsobem lze zabalit téměř vše a existuje mnoho různých úvazů, které snadno najdete na internetu. 

Samozřejmě, že se k tomuto účelu prodávají speciální látky a šátky, které si můžete pořídit a používat je tak rok co rok. Ať už Vy nebo obdarovaná osoba. Dá se však využít jakýkoliv kus látky, dečky nebo šátku co máte doma a tím se vyhnete dalšímu utrácení.

Vzniklý balíček můžete ještě dále ozdobit, třeba větvičkami chvojí, baňkami, hvězdičkami či jiným ozdobami.

Například v loňském roce jsem k zabalení dárečků využila krásný bílý šifon, který byl kdysi použit k dekoraci stolu při nějaké oslavě. A šátky ze skříně mi také přišly vhod 🙂 

Papíry všeho druhu

K zabalení dárků můžete využít snad jakýkoliv papír. Noviny, časopisy, noty, mapy, katalogy, staré kalendáře, knihy, obrázky kreslené Vašimi dětmi, atd. Není žádná hanba využít pěkné kusy balícího papíru z předchozích Vánoc, právě naopak. 🙂 Zvolený papír může být dekorativní sám o sobě, nebo ho opět můžete libovolně dozdobit

V dnešní době mnoho lidí využívá nakupování na internetu, kdy zboží chodí v krabicích s různými druhy výplní. Můžeme využít krabice a třeba je pokreslit, polepit, orazítkovat, atp. Krabičky vypadají nejen dobře, mají ten správný dárečkovitý tvar :), ale pohodlně do nich naskládáte pořízené věcičky pro Vaše blízké. Často lze využít i vlastní výplň balíků ať je už papírová nebo plastová, kupříkladu ve formě bublinkové fólie. Vaše dárky budou mít nápaditý a neotřelý vzhled

Pokud nakupujete potraviny online, tak určitě máte doma plno papírových tašek. Stříhněte do nich a máte úžasný papír, který opět může být Vaším plátnem. Fantazii se meze nekladou.

Když se k Vám během roku dostanou nějaké dekorativní tašky určitě si je schovejte a na Vánoce je využijte k super rychlému zabalení dárečků.

Látkové pytlíčky

Látkové pytlíky jsou další super rychlý způsob balení dárků. Mohou být různých velikostí a barev. Opět si je můžete libovolně dozdobit, sladit s výzdobou a se stromečkem.

Lze je použít nejen k zabalení dárků, ale i pro bezobalové nakupování nebo uložení věcí v domácnosti. Jsou opravdu super pomocníkem! Takový pytlíček můžete vyrobit třeba ze zbytků látek, záclon, ze starého trička, svetru či kalhot. Krásná je i jutovina, například z kávových pytlů. 

Nemáte šicí stroj? Jste z Brna a okolí? Přijďte si je ušít do sdílené dílny Industra Labs, kde jsou každý čtvrtek od 18:00 otevřeny dveře všem kreativcům a kutilům v rámci Open makers hours. Není to však jen šicí dílna, ale mnohem víc. Najdete zde věci jako jsou laserová řezačka, soustruh, plotr, 3D tiskárna, atp. Klikejte a koukejte pokud Vás to zajímá. 🙂 A pokud bydlíte někde jinde, tak nezoufejte. Určitě se ve Vašem okolí vyskytuje podobné místo. 

Skleničky

Skleničky různých druhů a velikostí se nám většinou v domácnosti hromadí. U nás doma slouží nejčastěji k ukládání bezobalově nakoupených potravin a domácích dobrůtek (marmeláda, sušené houby, ovoce, byliny, pesto, atd.). 

Jsou však i další možností balení dárků. Jednak v nich můžeme darovat jedlé dárky, ale lze do nich zabalit například i kosmetiku, spodní prádlo, šperky a další drobné dary. Samozřejmě velké dary do velkých sklenic. 🙂

 

Odpadky?

Dalším důkazem proč je dobré se na odpad dívat jako na poklad jsou obaly různých druhů. Například takový obal od chipsů je z druhé strany krásně stříbrný, takže když jej rozstřihneme a očistíme získáme luxusní balicí papír.

Druhý dáreček na fotce je zabalený do papíru od listového těsta, které koupíte už rozválené na placku. I tento druh obalu nám může ještě krásně posloužit k zabalení menších dárků.

A co třeba ruličky od toaletního papíru? Ty se dají využít mnoha způsoby. Můžete z nich vytvořit krásné dekorace, adventní kalendář nebo vyrobit jednoduché balíčky na drobné dárky.  

Před tím než něco vyhodíte do koše, zkuste se na to podívat jinýma očima. 🙂

Voskované ubrousky

Voskovaný ubrousek je super věc pro bezobalové zabalení svačinky. Můžete ho ale využít i k zabalení dárků, kdy pak i samotný ubrousek může být dárkem. Voskované ubrousky se dají buď vyrobit, nebo zakoupit v různých velikostech a vzorech. Balíček potom můžete převázat mašličkou nebo jinak dozdobit a je to!

 

Malé zamyšlení na závěr….Vánoce jsou pro některé krásné svátky pohody s rodinou, pro jiné stres, nákupní horečka. Covid-19 nás sice trochu zastavil, ale kolečka konzumu se točí dál a mnoho lidí taky stále melou a semelou. Každý ať se nad tím sám chviličku zamyslí jestli potřebuje kupu nových věcí jen proto, že jsou Vánoce a zda je opravdu nutné koupit nejnovější mobil, televizi, tablet či počítač, i když ten starý stále dobře funguje. Nebo ještě hůř, pokud si tyhle věci vlastně zrovna teď nemůžu dovolit a musím si na ně půjčit! Potřebují vůbec naše děti hromadu často nesmyslných a nekvalitních dárků, ve kterých se pak topí a ani neví s čím si mají hrát? Vánoce nejsou o dárcích, ale o lásce a pohodě s lidmi, které milujeme.

Často k radosti stačí jen maličkosti, které nemusí být ani nové. Je možné koupit nebo vyměnit věci a dárky z druhé ruky a není to třeba vnímat jako nějakou potupu nebo se za to stydět. Co neslouží mně, pošlu dál. Co neslouží jiným, můžu naopak využít já. Obě strany z toho mohou mít radost mnohdy spojenou s užitkem. Netýká se to však jen dárků, ale třeba i vánoční dekorace. Nebo můžeme sami něco vyrobit, například z věcí, které doma už máme nebo je nakoupíme z lokálních zdrojů. Můžeme také darovat dobrý skutek jménem obdarovávaného – nákup pro potřebné, příspěvek nějaké organizaci, koupě nocleženky pro lidi bez domova a podobně. Možností je mnoho a záleží pouze na nás jakou cestu zvolíme. 🙂 Mějte nádherné a láskyplné předsváteční i sváteční dny. 🙂 Vaše Veru